• polski
  • angielski

W związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii COVID-19 wszelkie imprezy popularyzatorskie i edukacyjne na Stacji Badawczej w Mikołajkach zostają zawieszone do odwołania.


22 listopada 2019 r, (piątek) FESTIWAL NAUKI 2019, godz. 9-13

Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN oraz Mazurski Park Krajobrazowy zapraszają na kolejną edycję FESTIWALU NAUKI, który odbędzie się 22 listopada 2019 r. (piątek) w Stacji Badawczej PAN w Mikołajkach (ul. Leśna 13) w godzinach 9-13. W tym roku wspólnie z biologami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz archeologami z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowaliśmy dla Was zajęcia z tematów leśnych, polarnych, archeologicznych oraz wodnych. Dowiecie się dużo ciekawostek o Puszczy Piskiej, bocianach, mikrobach antarktycznych, biegunie północnym i walach grenlandzkich, wykopaliskach i pochówkach oraz tym co błąka się w toni wodnej naszych jezior.

Ze względu na duże zainteresowanie oraz ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie zorganizowanych grup szkolnych telefonicznie: 692 49-56-74 (Tomasz Janecki) lub mailowo: t.janecki@nencki.gov.pl. Poszczególne zajęcia tematyczne rozpoczynają się o pełnych godzinach: 9, 10, 11 i 12-tej i trwają około 50 min.


lipiec-sierpień 2019, Wystawa fotograficzna “ANTARKTYKA”

Przez całe wakacje zapraszamy Państwa na wystawę fotograficzną pt. „PRZYRODA ANTARKTYKI i POLSKA STACJA ANTARKTYCZNA im. H. ARCTOWSKIEGO” autorstwa Tomasza Janeckiego, uczestnika wielu wypraw badawczych do Antarktyki i Arktyki. Zdjęcia będzie można oglądać codziennie w godzinach 7-19 w budynku starej Akwarialni na Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Wystawa została współfinansowana z funduszy na działalność upowszechniającą naukę PAN oraz Instytut Nenckiego PAN.

Wstęp wolny.


26.07.2019 r. (piątek), godz. 10-14, MÓZG NA WAKACJACH 2019

Na wakacjach mózg pracuje czasem intensywniej niż w czasie roku szkolnego!!! Ale jego aktywność jest wtedy napędzana zupełnie innymi emocjami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jaka wspaniała maszyna kryje się naszych głowach, jak działa, jak odbiera otaczający świat i jak nas czasem oszukuje – koniecznie przyjdź na Stację Badawczą Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach na imprezę edukacyjną MÓZG NA WAKACJACH, która odbędzie się w piątek 26 lipca 2019 r. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych – dla wszystkich przygotowaliśmy coś interesującego. Imprezę organizują doktoranci i pracownicy Instytutu Nenckiego PAN.

WSTĘP WOLNY.


18.05.2019 r., (sobota) godz. 12-13:30, BIO-FILM 2019

Zapraszamy serdecznie na POKAZ FILMÓW PRZYRODNICZYCH autorstwa najwybitniejszego polskiego fotografa i filmowca przyrody Włodzimierza Puchalskiego. Tym razem chcemy przedstawić Państwu pięć filmów krótkometrażowych (po rekonstrukcji cyfrowej) zrealizowanych przez niego w czasie wypraw do Arktyki w latach 1958-1959:
1. WŚRÓD GÓR I DOLIN ARKTYKI (14 min)
2. W TUNDRACH ARKTYKI (9 min)
3. ŚPIEWAJĄCE GÓRY (9 min)
4. WYSPY PIÓR I PUCHU (10 min)
5. KWITNĄCA ARKTYKA (9 min)

Wstęp wolny.


10.05.2019 r. (piątek) godz. 10-14, EKOLOGIA WIOSNY 2019

Zapraszamy wszystkich a w szczególności dzieci i młodzież szkolną na kolejną edycję majówki z mazurską przyrodą pt. “EKOLOGIA WIOSNY 2019”, która odbędzie się w Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Wspólnie z pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego opowiemy Wam o budzącej się do życia przyrodzie naszych jezior, lasów i łąk. Będą prelekcje, zajęcia nad jeziorem, samodzielne pobieranie prób oraz pomiary wody, obserwacje mikroskopowe na monitorach 3D i inne ciekawostki!
Wstęp jak zwykle wolny.


do 19.04.2019 r., KONKURS PLASTYCZNY “Z BIEGIEM KROPLI WODY”

Mazurski Park Krajobrazowy, Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach oraz Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku ogłaszają konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt: “Z biegiem kropli wody”.  Na prace czekamy do 19 kwietnia 2019 r., można je przesyłać pocztą lub dostarczać osobiście do któregokolwiek z organizatorów.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO 2019

Klauzula zgody i informacyjna – konkurs

KARTA ZGŁOSZENIOWA 2019


27.03.2019 r., godz. 17:00, POZDROWIENIA Z JUKATANU (Meksyk)

Z cyklu “Podróże przyrodnicze” zapraszamy do Sali Konferencyjnej Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach na spotkanie z panią Barbarą Dębowską, która podzieli się z nami foto-wrażeniami z zeszłorocznej wyprawy do krainy Majów, na półwysep Jukatan.

Wstęp wolny.


15.03.2019 (piątek), godz. 10-15, V PIKNIK PRZYRODNICZY

Z okazji nadchodzącej wiosny zapraszamy na V PIKNIK PRZYRODNICZY w Szkołach Społecznych w Mikołajkach (ul. Leśna 2a). Jak co roku będzie wiele atrakcji przyrodniczych przygotowanych min. przez Mazurski Park Krajobrazowy, Stację Badawczą Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Zespół Szkół Leśnych – Ruciane Nida, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Lasy Państwowe, Leśny Kompleks Promocyjny – Lasy Mazurskie. Wstęp WOLNY.


08.02.2019 (piątek), godz. 16:00, PUŁAPKI UMYSŁU

8 lutego 2019 r. (piątek, godz. 16:00) zapraszamy Państwa na zimowe spotkanie z FASCYNUJĄCĄ NEUROBIOLOGIĄ. Brzmi to poważnie – będzie jednak bardzo przystępnie i niezwykle ciekawie. Wydaje nam się, że rzeczywistość wokół nas jest spójna i logiczna, a na naszych zmysłach możemy polegać w codziennym życiu. Nasz mózg robi nam jednak czasem niespodzianki, które trudno jest wyjaśnić. Dowiecie się Państwo jak nasze zmysły postrzegają i przetwarzają rzeczywistość i co z tego dla nas wynika. Porozmawiamy o iluzjach i najczęstszych błędach poznawczych, które wodzą na manowce naszą logikę.
Prelegentem będzie dr RAFAŁ CZAJKOWSKI – kierownik Pracowni Pamięci Przestrzennej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, zajmujący się na co dzień badaniami biologicznych mechanizmów zapamiętywania.


16.01.2019 r, godz. 17:00, CHINY – SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKAMI

Zapraszamy Państwa serdecznie na pierwsze w tym roku spotkanie podróżnicze na Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. W środę, 16 stycznia o godzinie 17:00 w Sali Konferencyjnej Anna Zaborowska i Grzegorz Górecki podzielą się z Państwem wrażeniami ze swojej wyprawy do chińskiej prowincji Yunnan. Wstęp wolny.


05.10.2018 r. (piątek), w godz. 9-15, FESTIWAL NAUKI 2018

Wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zapraszamy na Stację Badawczą Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach na FESTIWAL NAUKI 2018, odbywający się w tym roku pod hasłem: LAS-WODA-LÓD. Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z naszego regionu oraz wszystkich zainteresowanych ciekawostkami ze świata nauki na prelekcje, pokazy, warsztaty oraz gry. Opiekunów grup szkolnych prosimy o wcześniejszy KONTAKT i ustalenie terminu (mail: t.janecki@nencki.gov.pl, tel. 692 49 56 74). WSTĘP WOLNY.
Szczegółowy PLAN Festiwalu Nauki 2018 zostanie ogłoszony niebawem na FB i na naszej stronie internetowej.


29.09.2018 (sobota), w godz. 10-13, AKCJA “60+ KULTURA”

W tym roku Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego w Mikołajkach wraz z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym włącza się w ogólnopolską akcję
60+ KULTURA. Jest to kampania skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, której celem jest zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym a także naukowym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Plan zajęć:
10:00-11:00 – zwiedzanie Izby Przyrodniczej Mazurskiego Parku Krajobrazowego wraz z wystawą fotograficzną Waldemara Bzury,
11:00-11:30 – pokaz filmu o Mazurskim Parku Krajobrazowym,
11:30-13:00 – Warsztaty Hydrobiologiczne poświęcone bezkręgowcom wodnym naszych jezior i rzek

Wstęp wolny.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na Warsztaty Hydrobiologiczne obowiązują zapisy pod adresem: edukacja@mazurskipark.pl


08.08 – 16.09.2018, w godz. 7-15, WYSTAWA FOTOGRAFICZNA “PTAKI SPITSBERGENU”

Dla ochłody w czasie upalnych, mazurskich wakacji proponujemy wizualną podróż na daleką północ – na Spitsbergen, największą wyspę w archipelagu Svalbard, leżącą 1300 km od bieguna północnego. Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawę fotografii pt. PTAKI SPITSBERGENU,
autorstwa dr Mateusza Moskalika – polarnika, fotografa, geofizyka, płetwonurka, wielokrotnego uczestnika wypraw do Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie. Wystawa będzie otwarta do połowy września 2018 r., w godzinach 7-15 w budynku starej Akwarialni na Stacji Badawczej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach, ul. Leśna 13. Dostęp również od strony wody. Wstęp wolny.


27.07.2018 (piątek), w godz. 10-14, MÓZG NA WAKACJACH 2018

Zapraszamy Państwa wraz z dziećmi na imprezę edukacyjną pt. MÓZG NA WAKACJACH (to już czwarta edycja, kontynuacja wakacyjnych dni mózgu), zorganizowana przez Instytut Biologii Doświadczalnej PAN i Stację Badawczą w Mikołajkach. W programie znajdą się min.: wystawa neuroanatomiczna “Zajrzyj do wnętrza mózgu”, pokazująca mózg z zewnątrz i od środka, gry, testy i zabawy dla dzieci i dorosłych przygotowane przez doktorantów i pracowników Instytutu Nenckiego PAN.


23.06.2018 (sobota), w godz. 10-14, PIKNIK NAUKOWY w OLSZTYNIE

W sobotę, 23 czerwca 2018 zapraszamy na olsztyńską starówkę na IV Piknik Naukowy pt. “Nauka to też sztuka”, w czasie którego Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN z Mikołajek zabierze Państwa w mikro podróż do wnętrza kropli wody jeziornej, prezentując na żywo, w technologii 3D przepiękne organizmy planktonowe naszych jezior.


11.05.2018 (piątek), w godz. 10-14, EKOLOGIA WIOSNY 2018

Zapraszamy wszystkich a w szczególności dzieci i młodzież na kolejną edycję majówki z mazurską przyrodą pt. “EKOLOGIA WIOSNY 2018”, która odbędzie się w Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Wspólnie z pracownikami Mazurskiego Parku Krajobrazowego opowiemy Wam o budzącej się do życia przyrodzie naszych jezior oraz lasów. Będą prelekcje, zajęcia nad jeziorem, samodzielne pobieranie prób oraz pomiary wody, obserwacje mikroskopowe na monitorach 3D i inne ciekawostki!
Około godziny 12:00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego “Podwodni mieszkańcy mazurskich jezior”.


15.04.2018 – godz. 17, SPITSBERGEN – TAJEMNICZE WNĘTRZA LODOWCÓW

15 kwietnia zapraszamy Państwa na prelekcję fotograficzno-filmową o lodowcach dalekiego Spitsbergenu. Prof. Piotr Głowacki z Instytutu Geofizyki PAN oraz naukowcy pracujący w Polskiej Stacji Polarnej im. S. Siedleckiego w Hornsundzie na Spitsbergenie opowiedzą o tajemniczym lodowym świecie, do którego dostęp mają tylko nieliczni wybrańcy – glacjolodzy.


03.03.2018 – w godz. 10-14, ZIMOWE WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI BIOLOGII

Jak co roku zapraszamy Państwa na Zimowe Warsztaty dla Nauczycieli Biologii (jest to impreza otwarta skierowana także do WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH problemami nowoczesnej biologii), które organizujemy wspólnie z pracownikami naukowymi Instytutu Nenckiego PAN w Warszawie.

Plan prelekcji:
10:00 – „Dobra nauka i zła nauka” – dr Paweł Boguszewski
11:00 – „Neurony w walce z czasem, czyli o tym jak starzenie zmienia układ nerwowy” – dr hab. Monika Liguz-Lęcznar
12:00 – przerwa kawowa
12:10 – „Medycyna, pseudomedycyna i szarlatani” – dr Paweł Boguszewski
13:10 – „Arktyka” – dr Tomasz Janecki

WSTĘP WOLNY


14.02.2018 – 13.04.2018 , KONKURS PLASTYCZNY

Mazurski Park Krajobrazowy i Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach zapraszają dzieci w wieku 4-11 lat z gmin Giżycko, Mikołajki, Mrągowo, Orzysz, Piecki, Pisz, Ruciane-Nida, Ryn, Świętajno do udziału w konkursie plastycznym pt: PODWODNI MIESZKAŃCY MAZURSKICH JEZIOR . Konkurs polega na wykonaniu i przedstawieniu do oceny rysunku (obrazka), prezentującego organizmy żyjące w wodach jezior mazurskich. Technika – dowolna (wykluczone są formy przestrzenne), wielkość pracy – zbliżona do formatu A3. Każdej pracy należy nadać TYTUŁ. Na odwrocie pracy należy zamieścić IMIĘ i NAZWISKO dziecka, WIEK, NAZWĘ SZKOŁY oraz TYTUŁ pracy. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest dołączenie wypełnionego FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO, zawierające zgodę rodzica na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych.
UWAGA! Prosimy nie przyklejać kart zgłoszeniowych do prac. Należy je przesłać wraz z pracami, w dodatkowej kopercie z dopiskiem „Konkurs plastyczny – zgłoszenia”.
REGULAMIN KONKURSU oraz KARTA ZGŁOSZENIOWA będą również rozesłane droga mailową do szkół podstawowych z naszego regionu.
Na wasze prace czekamy do 13.04.2018 r (piątek).


04.01.2018 – 28.02.2018, Wystawa “OGRODY ŚWIATA”

Zapraszamy Państwa na wystawę fotografii laureatów i finalistów VIII Międzynarodowego Konkursu “International Garden Photographer of the Year – Competition 8”. Wielkoformatowe zdjęcia można oglądać codziennie do końca lutego 2018 r. w godzinach 8:00 – 15:00 w budynku Starej Akwarialnii na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Wstęp WOLNY.


31.01.2018 (środa), godz. 17, Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mikołajkach zapraszamy serdecznie na prelekcję prof. Jolanty Ejsmont-Karabin pt.: “Cherrapunji – nieznany skrawek Indii“, która odbędzie się w ostatnia środę stycznia o godzinie 17 w Sali Seminaryjnej Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach


17.11.2017 (piątek), w godz. 9-15, FESTIWAL NAUKI Mikołajki 2017

17 listopada (piątek) wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zapraszamy na Stację Hydrobiologiczną IBD PAN w Mikołajkach na FESTIWAL NAUKI, odbywający się w tym roku pod hasłem: NIEBIESKIE/ZIELONE/BIAŁE. Zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z naszego regionu oraz wszystkich zainteresowanych nauką na prelekcje, pokazy, warsztaty oraz gry.  Opiekunów grup szkolnych prosimy o wcześniejszy kontakt i ustalenie terminu (mail: t.janecki@nencki.gov.pl, tel. 692 49 56 74). WSTĘP WOLNY.

Oto plan zajęć festiwalowych:

Sala Seminaryjna – NIEBIESKIE/ZIELONE

09:00 – Mikroopowieści z toni wodnej (+ zajęcia mikroskopowe)
10:00 – Dwuśrodowiskowe latające smoki – ważki (+ zajęcia mikroskopowe)
11:00 – Hej, sokoły – ptaki drapieżne Mazurskiego Parku Krajobrazowego
12:00 – Mikroopowieści z toni wodnej (+ zajęcia mikroskopowe)
13:00 – Dwuśrodowiskowe latające smoki – ważki (+ zajęcia mikroskopowe)
14:00 – Hej, sokoły – ptaki drapieżne Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Sala Konferencyjna – BIAŁE/ZIELONE

10:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka
11:00 – Archeologiczny pokaz mody
12:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka
13:00 – Archeologiczny pokaz mody
14:00 – Kraina przeklęta lodem – Arktyka

Akwarialnia – ZIELONE

09:00, 11:00, 13:00 – Rozpoznawanie drzew i krzewów Puszczy Piskiej (warsztaty)

Laboratorium nr 50 – ZIELONE

09:00 – Archeologia dla dzieci (kultura i etnografia)
10:00 – Archeologia: konie
11:00 – Archeologia dla dzieci (kultura i etnografia)
12:00 – Archeologia: konie
13:00 – Archeologia dla dzieci (kultura i etnografia)
14:00 – Archeologia: konie

Sala Kominkowa – ZIELONE

09:00-15:00 – Ekologiczne Gry Edukacyjne


24.10.2017 (wtorek), godz. 17, PRZYRODA MEKSYKU

24 października (wtorek) o godz. 17 na Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkach odbędą się kolejne zajęcia dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prelekcję o PRZYRODZIE MEKSYKU wygłosi Jolanta Ejsmont-Karabin. Zapraszamy nie tylko słuchaczy Uniwersytetu ale także wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.


07.10.2017 (sobota), w godz. 9-15, BIOCEN 2017 – Warsztaty Edukacyjne dla Młodzieży

Serdecznie zapraszamy Państwa na kolejną edycję jesiennych warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej BioCen 2017, która odbędzie się na Stacji Hydrobiologicznej Instytutu Nenckiego PAN w Mikołajkach. Tradycyjnie planujemy 4 tury zajęć dla czterech różnych grup – po około 90 minut każda. Oto godziny trwania jednego pokazu: 9:00-10:30, 10:30-12:00, 12:00-13:30, 13:30-15:00. Grupa zaawansowana (liceum): 9:00-13:00. Bardzo proszę o informację mailową (t.janecki@nencki.gov.pl), na którą godzinę chcieliby Państwo do nas przyjechać.

W programie:
– dla LICEUM – tradycyjnie „Na tropach Białek” (dobrze by było, gdyby to była jakaś inna szkoła niż w poprzednich edycjach, a na pewno inna klasa).
– dla SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i GIMNAZJALNYCH (część pokazów będzie takich samych jak przed rokiem, ale część to nowe pozycje):

  – badanie skrobi
  – badanie ph różnych substancji
  – badanie katalazy
  – badanie fluorescencji chlorofilu
  – badanie zachowania substancji o różnym ciężarze w wodzie
  – tworzenie kolorów z barwników spożywczych

dodatkowo –  gra edukacyjna o komórkach macierzystych.


17.09.2017 (niedziela), w godz. 9-17:30, SYMPOZJUM “ART AND SCIENCE”

Z okazji 100-lecia Instytutu Nenckiego na Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkach odbędzie się Sympozjum
„Art and Science“ pt.: „Obrazowanie biologiczne: inspiracje niewidzialnym światem?“

Organizatorzy:
  – Instytut Nenckiego PAN, Warszawa
– Wydział Sztuki, Uniwersytet Rzeszowski
– Wydział Sztuki, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Współorganizator/Sponsor:
  – Polskie Towarzystwo Biochemiczne
– Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Rzeszowski
– Olympus Polska

Ramowy Program Sympozjum:
9:00 Powitanie uczestników sympozjum:
– Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego PAN
– Marek Olszyński, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
– Benedykt Błoński, Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Sesja 1
9:15 Wykład „Obrazy malowane białkami – czyli po co biochemikowi mikroskop”, prof. Agnieszka Dobrzyń (Instytut Nenckiego PAN)
9:45 Wykład Bio-art nowe obrazowanie rzeczywistości”, dr Anna Drońska (Wydział Sztuki, Uniwersytet Warmińsko Mazurski)
10:15 Przerwa Kawowa

Sesja 2
10:45 Wykład „Plankton bywa piękny – poznajmy wrotki”, prof. Jolanta Ejsmont-Karabin (Instytut Nenckiego PAN)
11:15  Wygład „Bio art versus patentowanie ludzkich genów”,  dr Ewa Gładkowska (Wydział Sztuki, Uniwersytet Warmińsko Mazurski)
11:45  Panel Dyskusyjny nr 1
13:00 Lunch

Sesja 3
14:00 Wykład „Medium kontra bio”, dr Piotr Woroniec Junior (Wydział Sztuki, Uniwersytet Rzeszowski)
14:30 Wykład „Przychodzi Dusza do Rozumu”, mgr Łukasz Bożycki (Instytut Nenckiego PAN)
15:00 Panel Dyskusyjny nr 2
16:00 Przerwa Kawowa

Sesja 4
16:30  Prezentacja w laboratoriach Stacji Hydrobiologicznej “Zooplankton jeziora Mikołajskiego 3D”, dr Tomasz Janecki

17:30  Zakończenie Sympozjum


05.09.2017 (wtorek), w godz. 17-20, WIECZÓR Z OWADAMI

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na “WIECZÓR Z OWADAMI” na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach. O godzinie 18-tej będzie można wysłuchać prelekcji pt. “Sto lat Instytutu Nenckiego: odkrywanie tajników świata owadów” (prof. Ewa J. Godzińska) oraz o godz. 19-tej “Owady wśród nas” (dr T. Włodarczyk). Tego wieczoru otwarte zostaną również dwie ekspozycje fotograficzne: Macieja Nielubowicza “Mikrokosmos mrówek 3” oraz Zbigniewa Salwina “W moim obiektywie“. Zapraszamy serdecznie do budynku starej Akwarialni.


20.08.2017 (niedziela), godz. 17, PODRÓŻE PRZYRODNICZE: RAFY KORALOWE

W niedzielne popołudnie (20 sierpnia) zapraszamy Państwa na “PODRÓŻE PRZYRODNICZE” z dr Maciejem Karpowiczem z Uniwersytetu w Białymstoku, który opowie o nurkowaniach na rafach koralowych świata oraz o bogactwie przyrody tych unikalnych i bajecznie kolorowych ekosystemów morskich. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz sprzętu nurkowego.

 

27.07.2017 (czwartek), w godz. 10-14, MÓZG NA WAKACJACH

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN i Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach zapraszają na imprezę edukacyjną pt. MÓZG NA WAKACJACH. W programie min.: wystawa neuroanatomiczna “Zajrzyj do wnętrza mózgu”, pokazująca mózg z zewnątrz i od środka, testy i zabawy dla dzieci i dorosłych przygotowane przez doktorantów i pracowników Instytutu Nenckiego PAN, którzy przekonają Państwa, że mózg jest ciekawy!

26.05.2017 (piątek) w Krutyni,w godz. 10-13, DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO

26. maja (piątek) zapraszamy Państwa do Krutyni na DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO. Pośród rozlicznych atrakcji edukacyjnych przygotowanych przez Mazurski Park Krajobrazowy nie zabraknie również akcentów wodnych a więc hydrobiologicznych: Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach pokaże jak wygląda “życie w kropli wody z jeziora Mikołajskiego w 3D”.

18-20.05.2017, NUCLEAR LANDSCAPES 2017

W dniach 18-20 maja 2017 roku na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach odbędzie się konferencja naukowa pt.”NUCLEAR LANDSCAPES 2017″, zorganizowana przez Pracownię Bioinformatyki IBD PAN, pod kierownictwem dr hab. Michała Dabrowskiego.

13.05.2017 (sobota), w godz. 11-14, EKOLOGIA WIOSNY

13. maja 2017 r. wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zapraszamy Państwa na otwarte warsztaty przyrodnicze pt: “Ekologia wiosny”. Opowiemy Państwu o budzącej się do życia wiosennej przyrodzie naszego regionu, pokażemy co ciekawego można zobaczyć wiosną w zimnych jeszcze wodach Krutyni i w jeziorze Mikołajskim, nauczymy się rozpoznawać najpospolitsze gatunki bezkręgowców wodnych, zmierzymy podstawowe parametry wody itd. oraz opowiemy co zwiastuje wiosnę na… Antarktydzie. Zajęcia i pokazy są dostosowane dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Zapraszamy serdecznie – WSTĘP WOLNY!!!

18.03.2017 (sobota), w godz. 10-14, MAGIA WIELKIEGO BŁĘKITU

18. marca 2017 r. zapraszamy Państwa na Pokaz Filmów Podwodnych pod tytułem “MAGIA WIELKIEGO BŁĘKITU” – zrealizowanych przez DARKA SEPIOŁO – człowieka, któremu udało się połączyć pasję nurkowania i profesjonalną fotografię. Filmy te, to niezwykła podróż przez kilka kontynentów odkrywająca nami wyjątkowość najpiękniejszych miejsc, ukrytych pod powierzchnią wody – każde ujęcie, każda scena hipnotyzuje i zadziwia widza: od ławic kolorowych ryb rafowych Australii, przez spotkanie z groźnym lampartem morskim przy majestatycznych górach lodowych Antarktyki, aż po wielkie polowanie na sardynki u wybrzeży RPA.

Program pokazu:
10:00 – film: Australia i Oceania (45 min)
11:00 – film: Ameryka Południowa (47 min)
12:00 – przerwa kawowa
12:15 – prelekcja o polskich badaniach podwodnych w Antarktyce oraz pokaz sprzętu nurkowego, wykorzystywanego przez polskich płetwonurków w najzimniejszych wodach świata (30 min)
12:45 – film: Antarktyda (31 min)
oraz dodatkowo
13:20 – film: Afryka (45 min)

Zapraszamy serdecznie – WSTĘP WOLNY!!!

11.02.2017 (sobota), w godz. 10-14.30, ZIMOWE WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI BIOLOGII

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejną edycję Zimowych Warsztatów dla Nauczycieli Biologii organizowanych wspólnie z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

W planie – następujące wykłady:
10:00 – Toksyczność lipidów, czyli dlaczego ludzie otyli częściej chorują na cukrzycę typu 2 – prof. Agnieszka Dobrzyń
11:00 – Ewolucja układu nerwowego – dr Paweł Boguszewski
12:00 – przerwa kawowa
12:20 – Tajemnicze zwierzęta Oceanu Arktycznego – dr Tomasz Janecki
13:20 – Dlaczego potrzebujemy GMO? – dr Witold Konopka

7 i 8.12.2016, od godz. 9:00, ZIMOWE WARSZTATY DLA SZKÓŁ

7 i 8 grudnia 2016 r. na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach odbędzie się druga edycja zimowych warsztatów ekologii jezior zorganizowanych wspólnie z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich dla młodzieży gimnazjalnej z naszego regionu.

Oto plan zajęć:
środa 7. grudnia
9:00 – Zespół Szkół w Rozogach (Gimnazjum)

11:00 – Zespół Szkół w Kruklankach (Gimnazjum)
czwartek 8. grudnia
9:00 – Zespół Szkół w Sorkwitach (Gimnazjum)

11:00 – Zespół Szkół w Starych Juchach (Gimnazjum)

19.11.2016, ETOLOGIA: NAUKA CIEKAWA, CORAZ CIEKAWSZA

W sobotę 19 listopada 2016 r. zapraszamy Państwa do Warszawy na Sesję Naukową zorganizowaną dla uczczenia 50-lecia Seminariów Etologicznych w Instytucie Nenckiego (1966 – 2016), w ramach obchodów 100-lecia Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN (1918 – 2018) oraz 25-lecia Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol) (1991-2016)
Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Etologiczne, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Miejsce: Sala Konferencyjna Centrum Neurobiologii, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa, ul. Pasteura 3
Termin: 19.11.2016, 11:00-17:30,

Wstęp wolny! Goście bardzo mile widziani.

23.11.2016 (środa), UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

23 listopada (środa) 2016 r.,  o godz. 17:00 odbędą się na Stacji Hydrobiologicznej warsztaty ekologiczne dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Mikołajkach. Zapraszamy serdecznie naszych Seniorów do udziału w zajęciach.

23.09.2016 (piątek), w godz. 10-14, FESTIWAL NAUKI 2016

Stacja Hydrobiologiczna PAN w Mikołajkach oraz Mazurski Park Krajobrazowy zapraszają Państwa na FESTIWAL NAUKI w Mikołajkach.

W programie krótkie prelekcje popularno-naukowe:
– najdziwniejsze jeziora świata
– wrotki – życie po życiu
– sowy – nocni łowcy
– Ocean Arktyczny – przystosowaniach zwierząt morskich do życia z niskich temperaturach
– przyroda krainy Majów (Meksyk)
– krajobraz polodowcowy Mazurskiego Parku Krajobrazowego
oraz
pokazy krótkich filmów, zajęcia mikroskopowe, samodzielne pomiary podstawowych parametrów wody, prezentacja nowoczesnego sprzętu optycznego, pokaz sprzętu nurkowego używanego w warunkach polarnych

Zapraszamy szczególnie młodzież szkolną. WSTĘP WOLNY

19.08.2016 (piątek), w godz. 11-14, DZIEŃ OWADÓW WODNYCH

Owady to nie tylko drobne zwierzęta latające, pełzające czy skaczące po łące. Niektóre z nich opanowały środowisko wodne i spędzają tam całe życie lub jego część. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o płoszczycach, chaoborusach i pływakach zapraszamy na DZIEŃ OWADÓW WODNYCH na Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN- Mikołajki.
W planie: prelekcja, pokaz filmu, zajęcia terenowe i mikroskopowe.
Poziom zajęć będzie dostosowany również do dzieci.
WSTĘP WOLNY

21 i 22.07.2016, od godz. 16, WAKACYJNE DNI MÓZGU 2016

DNI MÓZGU to impreza popularyzująca wiedzę o wciąż jeszcze tajemniczym działaniu naszego najbardziej skomplikowanego narządu, która co roku odbywa się w wielu miastach Polski. Kolejne dwa popołudnia (21 i 22 lipca) przybliżą Państwu sekrety mózgu.

Program Wakacyjnych DNI MÓZGU w Mikołajkach:

21 lipca (czwartek), godz.16.00
SERCE CZY ROZUM CZYLI JAK I DLACZEGO EMOCJE RZĄDZĄ NASZYM ŻYCIEM
dr Paweł Boguszewski
(Instytut Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego PAN, Warszawa).
Z emocjami stykamy się każdego dnia. Obserwujemy je u ludzi i zwierząt, a także sami ich doświadczamy. Czasem nam pomagają a czasem szkodzą, czyli nie zawsze serce i rozum ze sobą współpracują. Wykład opowie o tym co naukowcy wiedzą o emocjach – dlaczego istnieją, jak je klasyfikujemy oraz jak je badamy. A przede wszystkim gdzie w naszym mózgu są miejsca odpowiedzialne za ich powstawanie i przeżywanie oraz co się dzieje, gdy emocje nas zawodzą.

22 lipca (piątek), godz.16.00
W POSZUKIWANIU PRZYCZYN DYSLEKSJI
dr Katarzyna Jednoróg
(Instytut Biologii Doświadczalnej im. M Nenckiego PAN, Warszawa).
Czytanie to podstawowy sposób docierania do wiedzy, niezależnie od tego, czy nabywamy ją za pomocą książek, szkolnej tablicy, czy Internetu. Jednakże w niektórych przypadkach u typowo rozwijających się dzieci bez wyraźnej zewnętrznej przyczyny (np. zdrowotnej, zaniedbania edukacyjnego czy obniżonego ilorazu inteligencji) pojawiają się poważne trudności w opanowaniu umiejętności czytania, nazywane dysleksją rozwojową. Słuchacze zapoznają się z zaburzeniami poznawczymi, które mogą powodować dysleksję oraz ich mózgowymi mechanizmami. Przedstawię również badania prowadzone w Instytucie Nenckiego których celem jest wypracowanie wczesnej bardziej zindywidualizowanej diagnozy tego zaburzenia.

Po wykładach odbędą się WARSZTATY naukowe, w czasie których będzie można:
• Obejrzeć preparaty mózgu różnych zwierząt pod mikroskopem i dowiedzieć się jak starzeje się mózg i układ nerwowy u różnych gatunków zwierząt.
• Dowiedzieć się jakie są najczęstsze choroby w układzie nerwowym związane z jego starzeniem się.
• Złożyć model ludzkiego mózgu i poznać rezonansowe badania mózgu, często wykorzystywane w diagnostyce patologii układu nerwowego.
• Sprawdzić swoją uwagę i pamięć testami komputerowymi.
• Zagrać w neuro-gry usprawniające pracę mózgu.
• Obejrzeć filmy o mózgu i doznać iluzji zmysłowych.

WSTĘP WOLNY!

1.06 – 31.08.2016, w godz. 7-15, ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ FOTOGRAFICZNĄ “3 x POLSKIE PTAKI SZPONIASTE”

Już od 1. czerwca, w zabytkowym pawilonie tzw. Akwarialni na Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN można będzie oglądać wystawę zdjęć ptaków drapieżnych autorstwa MARKA FIJAŁKOWSKIEGO. Uchwycone w ciekawych momentach bieliki, rybołowy, myszołowy czekają na Państwa przez całe wakacje, codziennie, w godz. 7:00-15:00.
Zapraszamy serdecznie – WSTĘP WOLNY!

7.05.2016 (sobota), w godz. 10:30-14:30, EDUKACYJNA MAJÓWKA NAD WODĄ

Zapraszamy Państwa (dzieci, młodzież i dorosłych) do Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN na majówkę edukacyjno-naukowo-krajoznawczą, którą przygotowaliśmy wspólnie z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.

W programie:
1. “Stacja Hydrobiologiczna IBD PAN w Mikołajkach – czym jest i czym się zajmuje” – prezentacja Stacji oraz Instytuty Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie
2. “Co żyje w wodzie – co w jeziorze Mikołajskim i co w rzece Krutyni” – prelekcja, samodzielne pobieranie prób, zajęcia mikroskopowe
3. “Zostań na chwilę hydrobiologiem” – prezentacja pracy badacza jezior, samodzielne pomiary podstawowych parametrów wody
4. “Mazurski Park Krajobrazowy – przyroda, historia, kultura” – prezentacja walorów krajobrazowych oraz działalności Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
5. “Przyroda Mazurskiego Parku Krajobrazowego” – diaporama multimedialna autorstwa Waldemara Bzury.

Stoisko edukacyjne:
1. “Bliskie spotkania z owadami” – warsztaty nt. owadów wodnych i zapylających.
2. Gry, zagadki-zgadywanki i zajęcia plastyczne dla małych i dużych.
3. Prezentacja walorów turystycznych Mazurskiego Parku Krajobrazowego (informacja turystyczna).

30.04.2016, godz. 18, POD NIEBEM AFRYKI

Proponujemy rozpocząć długi majowy weekend podróżą do dalekiej i gorącej Afryki. Gorącej zarówno ze względu na klimat jak i ostatnie wydarzenia. Zapraszamy na spotkanie z PIOTREM HORZELĄ – podróżnikiem, fotografem, blogerem, gościem wielu uznanych festiwali podróżniczych (min. Kolosy), który spędził długie miesiące w zimnych, umiarkowanych i gorących strefach naszego globu. Specjalnie dla Państwa w ten wieczór PIOTR HORZELA opowie o życiu codziennym, kulturze, obyczajach w zaognionym, podzielonym i skonfliktowanym SUDANIE POŁUDNIOWYM
WSTĘP WOLNY!

PRZYPOMINAMY:
SOBOTA, 27.02.2016, od godz. 12
BIO-FILM 2016

Zaprezentujemy Państwu następujące filmy:

1. PUSZCZA BIAŁOWIESKA (Włodzimierz Puchalski, 1964 r.,15 min)
2. WŚRÓD ŁĄK I WÓD (Włodzimierz Puchalski, 1974 r., 18 min)
3. PLANETA CZŁOWIEK (Francja, 52 min) – to wyjątkowe mikroskopijne safari, spotkanie ze stworzeniami, które żyją, prosperują, konkurują, jedzą, rozmnażają się, rodzą i umierają na powierzchni lub w głębi naszego ciała. Niektóre z nich mogą wydawać się szkodliwe, inne są przydatne, a nawet niezbędne dla naszego przetrwania, ale wszystkie uczestniczą w subtelnej równowadze biologicznej, wybudowanej w czasie naszej ewolucji.
4. SEKRETNE ŻYCIE DRZEW (Polska, 35 min) – przydrożne drzewa. Pod ich korą i w ich pobliżu prawie niezauważalnie toczy się życie wielu organizmów. Ciekawe obserwacje zachowań różnych gatunków owadów i ptaków, którym stare drzewa zapewniają schronienie i pożywienie.
5. CZĄSTKA PODLASIA (Polska, 37 min) – dokument ukazujący różnorodność i niepowtarzalność podlaskiej przyrody oraz magię kresów wschodnich. Mozaika kultur i kalejdoskop świata przyrody tworzą obraz, często niedostrzegalny w codziennym biegu. Twórcy filmu chcą pokazać ten barwny świat, opowiedzieć go bez słów.
6. MAŁY ALCZYK, WIELKA SPRAWA (Polska, 52 min) – temperatura morza, lód, miniaturowe organizmy unoszące się w toni wodnej i mały morski ptak, który latem gnieździ się w wielkich koloniach w Arktyce. Wszystkie te elementy są ze sobą powiązane i zmiana klimatu w Arktyce zmienia ich wzajemne relacje. Film ukazuje piękno arktycznej przyrody i ludzi badających jej przemiany – a historia małego alczyka jest ilustracją wielkich zjawisk zachodzących w tym obszarze świata. Życie małego ptaka – alczyka – badają polscy naukowcy.

Po zakończeniu pokazu odbędzie się konkurs z nagrodami.

27.02.2016 (sobota), BIO-FILM 2016

27 lutego 2016 r. (sobota) mamy przyjemność zaprosić Państwa na STACJĘ HYDROBIOLOGICZNĄ IBD PAN – MIKOŁAJKI, na PRZEGLĄD FILMÓW PRZYRODNICZYCH, nagrodzonych na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, Łódź 2015.

Na dużym ekranie, w odnowionej Sali Konferencyjnej wyświetlimy następujące filmy:
PLANETA CZŁOWIEK –  w reżyserii Pierre-Francois Gaudry’ego – Nagroda Specjalna
SEKRETNE ŻYCIE DRZEW –  w reżyserii Artura i Saturniny Homan (Polska) – Nagroda za ciekawe obserwacje bogatego i różnorodnego życia toczącego się wokół starych drzew

CZĄSTKA PODLASIA – w reżyserii Pawła Jankowskiego oraz Zdzisława Folga (Polska) – Nagroda im. Janusza Czecza za najlepsze zdjęcia
MAŁY ALCZYK, WIELKA SPRAWA – w reżyserii Doroty Adamkiewicz oraz Joanny Łęskiej (Polska) – Nagroda za zgodność z hasłem festiwalu „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”
oraz dwa filmy autorstwa Włodzimierza Puchalskiego:
PUSZCZA BIAŁOWIESKA – 1964 r.
WŚRÓD ŁĄK I WÓD – 1974 r.szczegółowy program z opisami filmów opublikujemy niebawem na naszej stronie internetowej oraz na FB

23.01.2016, WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

23 stycznia 2016 r. zapraszamy nauczycieli przyrody, biologii, geografii na spotkanie z naukowcami z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, którzy w sposób popularny chcą zapoznać Państwa z najnowszymi osiągnięciami wybranych dziedzin biologii. Planujemy 4 prelekcje połączone ze zwiedzaniem laboratoriów Stacji oraz pokazami mikroskopowymi. O szczegółach poinformujemy Państwa niebawem.

A oto tematy prelekcji:
Czy można naprawić mózg? – dr Monika Liguz-Lęcznar

Wykład przybliży pojęcie plastyczności naprawczej i kompensacyjnej, czyli jak mózg radzi sobie z odbudowywaniem uszkodzonych funkcji i jak można te procesy wspomagać poprzez stymulację plastyczności neuronalnej. Przedstawione będą najnowsze osiągnięcia dotyczące możliwości neurorehabilitacji dysfunkcji układu nerwowego.

Neuroprzekaźniki i ich receptory – dr Paweł Boguszewski
Wykład będzie dotyczył układów neurotransmisyjnych w mózgu człowieka, ich roli w regulacji zachowania oraz substancji psychoaktywnych. Zaprezentowana wiedza pozwoli lepiej zrozumieć funkcjonowanie układu nerwowego, mechanizmy chorób psychicznych i działanie substancji uzależniających.

Życie w ruchu: od cząsteczki do maratończyka – prof. Paweł Pomorski
Wykład przedstawi biologiczny punkt widzenia na zjawisko ruchu na poziomie od „nano” przez „mikro” do „makro”. Poznamy molekularne mechanizmy pozwalające organizmom poruszać się, jak również zwrócimy uwagę na powszechność ruchu na poziomie molekularnym i jego rolę w procesach zwykle z ruchem niekojarzonych.

Przyroda Antarktyki – badania prowadzone w oparciu o Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego – dr Tomasz Janecki
Wykład zapozna słuchaczy z warunkami panującymi na najbardziej izolowanym kontynencie na ziemi – na Antarktydzie oraz przedstawi świat zwierząt związanych z lądem jak i zamieszkujących wody Południowego Oceanu Lodowatego o temperaturze bliskiej zamarznięcia. Zaprezentowana zostanie także działalność Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego.

KLUB MŁODYCH BIOLOGÓW

W nowym roku planujemy stworzenie KLUBU MŁODYCH BIOLOGÓW przy Stacji Hydrobiologicznej IBD PAN w Mikołajkach. Chcielibyśmy zaprosić młodzież szczególnie zainteresowaną biologią do czynnego udziału w tworzeniu oraz funkcjonowaniu Klubu. Głównym celem Klubu będzie zapoznawanie jego członków z opartą na wynikach najnowszych badań wiedzą biologiczną. Klub będzie realizował swoje cele poprzez organizowanie spotkań jego członków, wykładów, dyskusji z udziałem wybitnych specjalistów, projekcji filmów, wspólnych badań naukowych i wypraw terenowych. Klub będzie działał w oparciu o Statut i powołane na jego podstawie władze Klubu. Oficjalne powołanie Klubu oraz rozpoczęcie jego działalności planowane jest na początek 2016 roku. Siedzibą Klubu będzie Stacja Hydrobiologiczna IBD PAN w Mikołajkach, przy ul. Leśnej 13.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłaszanie swojej chęci przystąpienia do Klubu.
Zgłoszenia przyjmujemy drogą e-mailową na adres: t.janecki@nencki.gov.pl.
Dalsze informacje można uzyskać pod nr tel. 600 835 910.